Zarobki z dochodowego biznesu, E-biznes darmowe forum, programy partnerskie, sukces i motywacja oraz darmowe porady i pomysły na biznes
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » REKLAMA » JAK REKLAMA POLUJE NA KOBIETY?

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Jak reklama poluje na kobiety?

Jak reklama poluje na kobiety?
  
superadmin
09.02.2009 16:13:20
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Darmowe forum - e-biznes

Posty: 1038 #222760
Od: 2008-10-27


Ilość edycji wpisu: 1
Jak Reklama poluje na kobiety?
Żródło --> http://www.iwoman.pl/
Oryginalny Artykuł
Obrazek

Proszek z nowoczesnymi enzymami, różowe komórki w kwiatki - do tej pory marketing skierowany do kobiet sprowadzał je do roli kur domowych lub miłośniczek błyskotek. Teraz to się zmieni. Na rynek wchodzi pierwsza agencja, która skupia się głównie na kobietach i ich potrzebach.

Proszek z nowoczesnymi enzymami, różowe komórki w kwiatki - do tej pory marketing skierowany do kobiet sprowadzał je do roli kur domowych lub miłośniczek błyskotek. Teraz to się zmieni. Na rynek wchodzi pierwsza agencja, która skupia się głównie na kobietach i ich potrzebach.

Koncepcja marketingu kobiecego na całym świecie robi furorę już od kilku lat. Niemieccy specjaliści z piarowskiej agencji Grey obliczyli, że kobiety nie tylko decydują o zakupie ponad 80 proc. produktów, ale podczas robienia zakupów przemierzają w ciągu roku 200 km, a w samych tylko przebieralniach spędzają 109 godzin.

To zaprowadziło wielkie marki do jednego wniosku. Skoro tak dużą cześć życia kobiety spędzają w sklepach i salonach, a jednocześnie cenią sobie komfort i przytulność wnętrz, trzeba im wyjść naprzeciw. I zrezygnować z białych kafli, rażącego światła i kanciastych mebli. W Niemczech sieć restauracji McDonald's zaoferowała przytulną atmosferę w swoich nowych McCafés. O wygodne i przyjazne wnętrza części swoich salonów samochodowych zadbały też Honda i Toyota. Jeden z niemieckich dilerów Hondy poszedł jeszcze dalej - każda kobieta odwiedzająca jego warsztat otrzymuje na koniec wizyty różę.

To co na świecie staje się standardem, w Polsce jest cały czas nowością. Do tej pory polscy specjaliści od marketingu wytrwale ignorowali różnice w stylu robienia zakupów, jakie dzielą kobiety i mężczyzn. Dopiero pod koniec 2007 roku powstała agencja Garden of Words, która te odmienności nie tylko dostrzega, ale skupia się właśnie na przekazie marketingowym skierowanym do kobiet.

- Taka komunikacja musi uwzględnić pewne różnice w postrzeganiu świata, które wynikają z rozbieżności w budowie mózgu, z określonej gospodarki hormonalnej, z różnic psychologicznych, z odmiennych zachowań społecznych, aż wreszcie z indywidualnych cech jednostek - tłumaczy Katarzyna Pawlikowska z Garden of Words. - Warto też pamiętać, że proces decyzyjny przebiega inaczej u kobiety i inaczej u mężczyzny.
Kobieta potrzebuje na decyzję więcej czasu, kilkakrotnie wraca do już podjętej decyzji, by ją przeanalizować oraz by upewnić się, czy jest słuszna.

Trzeba przy tym dodać, że kobiety kupują to samo, co mężczyźni, ale inaczej niż oni. Dotyczy to nie tylko dziedzin dotychczas uważanych za sfeminizowane, lecz także produktów, które do niedawna stanowiły domenę mężczyzn - samochodów, alkoholi czy elektroniki.

- Kiedy mężczyzna kupuje kocioł grzewczy, interesują go jego parametry, więc przede wszystkim sięga po ulotkę i czyta. Kobieta chce, żeby sprzedawca jej poradził. Dla niej jest ważne, żeby w domu było ciepło, a kocioł ma być niezawodny, łatwy w obsłudze, ekonomiczny i pasować do wnęki, w której ma zawisnąć. Czy ona chce czegoś innego niż facet? Nie. Tego samego, ale inaczej do tego podchodzi. To dlatego powstał nowy kanon wiedzy zwany marketingiem kobiecym - argumentuje Katarzyna Pawlikowska.

Specjaliści z branży PR oceniają, że kobiety stanowią 80 proc. światowej siły nabywczej. Ale dużo większe znaczenie ma dla nich jeszcze jeden czynnik. To mianowicie, że zadowolony konsument-mężczyzna, powie o produkcie czy usłudze sześciu osobom, a kobieta - aż dwudziestu. Entuzjazm piarowców udziela się ekonomistom.

- Szczególnie teraz, w dobie kryzysu ekonomicznego, firmy powinny zastanowić się do kogo chcą skierować swój przekaz - podkreśla Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha. - Od dawna wiadomo, że o sile reklamy decyduje nie tylko częstość jej powtarzania, ale to, na ile trafia do konkretnej, dobrze zdefiniowanej grupy docelowej. Tym samym każda próba precyzyjniejszego określenia tej grupy, będzie przynosić wymierne efekty. Dotyczy to choćby tak dużej, choć wciąż niedocenianej, grupy jaką są kobiety.

Podobnego zdania jest Katarzyna Pawlikowska z Garden of Words. Jej zdaniem nadchodzący kryzys zmusi wielu ludzi marketingu do poszukiwania nowych dróg komunikacji i wyjścia poza pewien stereotyp kobiety-konsumentki.

- Marketing kobiecy nie polega na tworzeniu cudacznych pomysłów na nowe kobiece produkty, ale na skutecznym komunikowaniu marek, których celem jest walka o kobiecy rynek. Takie nieprofesjonalne pomysły typu ,,think pink" pojawiają się tam, gdzie brak wiedzy łączy się z królującymi stereotypami myślenia - wyjaśnia szefowa agencji.

- Stereotypy są takie, że producent aut może do kobiety przemówić, produkując różowe pojazdy czy malując na nich kwiatki, albo, że bank zdobędzie nowe klientki oferując kartę kredytową, bo ta pachnie perfumami.

Jednym z największych autorytetów na świecie w dziedzinie marketingu kobiecego jest amerykańska badaczka Martha Barletta. Autorka światowego bestsellera ,,Marketing skierowany do kobiet" dowodzi, że zasadnicza różnica w odbiorze reklam przez kobiety i mężczyzn polega na tym, że w centrum uwagi kobiet zawsze znajdą się ludzie. Produkty są zawsze na drugim planie. Dołożyć do tego trzeba jeszcze to, że przekaz powinien podkreślając relacje międzyludzkie czy budować poczucie przynależności do grupy. To sprawia również, że kobiety bardzo doceniają zaangażowanie firm w działania prospołeczne, proekologiczne czy charytatywne.

- Wykorzystał to choćby Żywiec Zdrój S.A., który zainicjował program ekologiczny ,,Moje Silne Drzewo". Firma przekazała pieniądze na zakup miliona drzew, które zostaną posadzone wiosną. Kluczem jest jednak nie tyle samo posadzenie drzew, co uwrażliwienie Polaków na tematy ekologiczne - tłumaczy Katarzyna Pawlikowska z Garden of Words. - Jestem przekonana, że taka postawa dotrze do serc wielu kobiet, ponieważ wolą one kupować produkty firm, które robią coś dla innych.

Kolejny ważny punkt, o którym nie można zapomnieć w przekazie skierowanym do kobiet, to oddziaływanie na różne zmysły. Konsumentki lubią zobaczyć lub poczuć produkt przed zakupem. To dlatego ważne są testery lub choćby tak zaprojektowane opakowania, przez które można zobaczyć choć fragment zawartości.

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha nie ma wątpliwości, że takie przekazy celowane do kobiet mogą być prawdziwym marketingowym wytrychem otwierającym każde drzwi. Za przykład podaje sytuację, jaka miała miejsce niemal pół wieku temu w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wówczas jedna z firm lotniczych zastanawiała się, jak zwiększyć liczbę swoich pasażerów. Po wstępnych badaniach okazało się, że to kobiety decydują o tym, jaki środek transportu wybiorą ich mężowie pracujący w biznesie. Po tych analizach linie postawiły na reklamy skierowaną do kobiet. Przekazy nie dość, że tłumaczyły, że latanie jest bezpieczne, to jeszcze były publikowane w kobiecych czasopismach i poradnikach.

- Efekt był zgodny z oczekiwaniami firmy - znacznie wzrosła liczba mężczyzn latających samolotami - tłumaczy Sadowski. - Można wysnuć z tego jeden wniosek, który powinni zapamiętać wszyscy zajmujący się fachowo marketingiem - ,,jak chcesz sprzedać mężczyźnie krawat, zareklamuj go kobiecie".

Gender marketing, czyli każdy jest wyjątkowy

Wśród specjalistów PR mówi się nie tylko o marketingu kobiecym, ale o szerszym trendzie, jakim jest gender marketing, czyli działania marketingowe ukierunkowana na płeć. Zgodnie z tymi wymogami postąpił producent urządzeń AGD, Bauknecht, który zrezygnował ze sloganu ,,Bauknecht wie, czego życzą sobie kobiety" i swoje komunikaty i produkty skierował również do mężczyzn. Z myślą o mężczyznach, singlach zaprojektował na przykład nowy model małej pralki. Również nowy napój Coca-Coli, Zero, akcentowany jest jako męski napój, aby panowie nie musieli się wstydzić pokazywania się z Colą Light.

_________________
Blog o WordPress i Marketingu :: Trochę humoru | Fajne wpisy na blogach | Mój MIX
  
Electra25.06.2019 00:28:33
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » REKLAMA » JAK REKLAMA POLUJE NA KOBIETY?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta

Darmowe forum e-biznes (CNNB) - Grupa AG ESSEKER


No To Frugo