Kto zarabia na kryzysie?
Jak zarobić na kryzysie? Kto zarabia na kryzysie?
Kto zarabia na kryzysie ?
Autorem artykułu jest Tomasz Szopiński

Każda sytuacja ekonomiczna powoduje, że jedni zyskują natomiast inni tracą pieniądze. W każdych warunkach niezależnie czy mamy do czynienia z kryzysem czy też okresem dobrej koniunktury istnieją wygrani i przegrani. Weźmy przykład aprecjacji złotego kiedy wzrasta kurs złotego względem dolara co powoduje wzrost siły nabywczej naszej waluty krajowej. Czy silna waluta jest zjawiskiem pożądanym?

To zależy dla kogo. Dla eksporterów sprzedających towary za granicę i otrzymujących należność w dolarach sytuacja taka powoduje, że otrzymane pieniądze są mniej warte. Z kolei w tych samych warunkach podejmując import i płacąc dolarami można nabyć towar przy niższym koszcie. Za jednego dolara musimy zapłacić mniej waluty krajowej.

Darmowa publikacja w pełnej wersji - Jak zarobić na kryzysie?

Poznaj w pełni darmową, pełna wersję recepty na kryzys ZA DARMO!

Weźmy teraz sytuację odwrotną kiedy następuje deprecjacja złotego względem dolara. Oznacza to spadek kursu złotego względem dolara. Złoty w takiej sytuacji ma mniejszą siłę nabywczą. W takiej sytuacji eksportując towary za granicę za które otrzymujemy należność w dolarach zyskujemy na deprecjacji. Natomiast w przypadku importu tracimy na deprecjacji waluty krajowej względem waluty obcej. Więcej złotówek musimy zapłacić za jednego dolara. Import drożeje w wyniku deprecjacji waluty krajowej względem waluty obcej. Jest to przykład sytuacji pokazującej że w takich samych warunkach można zyskać lub stracić zależnie od rodzaju podjętej działalności.
Kluczową kwestią jest znalezienie dwukierunkowych zależności między zjawiskami ekonomicznymi.

--

Tomasz Szopiński http://www.bonno.pl księgarnia ekonomiczna


  PRZEJDŹ NA FORUM