Czy nasza klasa może generować zyski?
::Informacja::
Każdy kto wniesie coś do rozmowy i napisze do mnie email (viper134@poczta.fm) otrzyma wartościową niespodziankę wartą ponad 200zł


Czy Nasza-Klasa.pl będzie przynosić zyski?
Piotr Majewski autor Książki Czas na E-Biznes

Jestem pod wielkim wrażeniem serwisu Nasza-Klasa.pl i jego założycieli. Potrzebowali pół roku pracy i 1 roku istnienia (i pracy), aby z pomysłu stworzyć jeden z najpopularniejszych serwisów w Polsce i sprzedać 20% udziałów za kilka milionów złotych (bodajże 3).

Zazdroszczę im sukcesu, ale niekoniecznie e-biznesu - w końcu pieniądze z pewnością dostali na rozwój, a nie na prywatne wydatki.
Wyceny z nieba
W grudniu 2007 Classmates.com - największy tego typu serwis na świecie i pierwowzór Naszej-Klasy - poniósł kolosalną klęskę próbując wejść na giełdę - zamiast planowanych 177 mln dolarów uzyskanych z "IPO" (publiczna oferta), stracili 5 mln w związku z wycofaniem się z oferty (www.nytimes.com/paidcontent/PCORG_317818.html).

To był pierwszy przypadek serwisu stricte Web 2.0 próbującego wejść na giełdę i moim zdaniem pierwsza oznaka niebezpiecznego pęcznienia "bańki web 2.0" znanej 7 lat temu pod postacią "bańki dot.comów" (dot.bomb).

Mniej niż 4 lata zajęło Markowi Zuckerbergowi stworzenie serwisu (Facebook.com), którego 1,6% Microsoft kupił za 240 mln dolarów wyceniając go na 15 MILIARDÓW DOLARÓW (business.theage.com.au/being-web-20-is-absolutely-the-go/20080112-1lmi.html)

Czy Microsoft wierzy w taką wartość Facebook czy po prostu za wszelką cenę nadrabia zaległości - w końcu 240 mln dolarów to dla tej korporacji drobiazg. Ponadto na 15 miliardów dolarów wyceniany jest Ford - ten od samochodów!
Dzisiejsza bańka internetowa
Patrząc realnie. Praktycznie nic nie różni dot.comów (dot.bomb) z 2000 roku z serwisami web 2.0 z dzisiaj.

* I wtedy i dzisiaj oczekiwania były ogromne. Wtedy wszyscy zachwycali się internetem, dzisiaj liczbą użytkowników.

* I wtedy i dzisiaj koszty były ogromne. Wtedy wydawano na domeny i biura, dzisiaj na hosting - jeśli Nasza-Klasa potrzebuje 80 serwerów, to sam koszt tej infrastruktury to nie mniej niż 100 000 zł miesięcznie. Największy atut Naszej-Klasy jest też jej największym przekleństwem.

* I wtedy i dzisiaj nie było realnego biznes planu dotyczącego generowania zysków. Dzisiaj pomysł na biznes web 2.0 wygląda tak: budujemy darmowy serwis największy jak się da i wrzucamy AdSense.

* I wtedy i dzisiaj fundusze i prywatni inwestorzy zainwestowali ogromne sumy w biznesy, których nikt tak na prawdę nie potrafi wycenić, bo nie są obecne na giełdzie.

Jak zarabiać na Web 2.0?
Dzisiaj serwisy Web 2.0 mają ruch (Facebook jest 7 najpopularniejszym serwisem na świecie wg. Alexa.com) i miliony użytkowników... którzy korzystają z tych serwisów, bo są one za darmo.

Niby nie różni się to od biznesu portalowego, który przecież przynosi zyski. Jednak moim zdaniem różnica jest ogromna. Ludzie odwiedzają portale dla informacji (jaka by ona nie była). Reklama jest formą informacji, więc ma większą szansę na kliknięcie niż na serwisie, gdzie chcemy spotkać się ze znajomymi.

Inna sprawa, że serwisy web 2.0 mają ogromną wiedzę o swoich użytkownikach - Facebook nawet zbyt dużą (patrz Beacon) - i ich zachowaniu. Daje to nieograniczone możliwości stosowania precyzyjnej reklamy... ale na razie tylko Google dało radę faktycznie z tego faktu skorzystać na wielką skalę.

Wracając do Naszej-Klasy. Mam duże wątpliwości, czy będzie ona w stanie przynosić zyski. Ruch jest potężny, ale to jest ruch w postaci skakania po profilach znajomych. Obserwuję moją żonę jak korzysta z tego portalu i obserwuję siebie. I z moich obserwacji wynika, że nie zatrzymuję się na jednej podstronie zbyt długo - chyba, że czytam forum.

Nasza-klasa.pl ma dzisiaj jedną z największych baz konsumenckich w Polsce i w przeciwieństwie do portali, większość danych (płeć, rok urodzenia, miejscowość) jest prawdziwa. W tej bazie upatruję szansę na zrobienie z tego fenomenu biznesu przynoszącego zyski.
--
Pozdrawiam, Piotr Majewski

Jest redaktorem serwisu CzasNaE-Biznes liczącego 60 000 czytelników i administratorem Polskiego Forum E-Biznesu. Napisał bestseller Czas na e-biznes. Stworzył najpopularniejszy system mailingowy w Polsce - FreeBot.pl, z którego korzysta kilkanaście tysięcy osób.
Link do książki: http://tinyurl.com/6cjogh

=======
::Informacja::
Każdy kto wniesie coś do rozmowy i napisze do mnie email (viper134@poczta.fm) otrzyma wartościową niespodziankę wartą ponad 200zł


  PRZEJDŹ NA FORUM